2023-2024 Akademik Yılı Yerleştirme ve Hibe Sonuçları

HATIRLATMALAR 

 

2023-2024 Akademik Yılı Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Gerçekleştirmeye Hak Kazanan Öğrencilerin Dikkatine

Aşağıda yer alan açıklamaları dikkatle okumanız önem arz etmektedir.

Üniversitemiz her yıl Türkiye'deki üniversiteler arasında en yüksek hibe alan ilk üç üniversite arasında yer almaktadır. Bu başarıyı bu yıl Türkiye üçüncüsü olarak devam ettirmiştir. Bu başarıda emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

Avrupa Birliği Başkanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kurumumuza var olan tahsis edilen hibe desteğinin tamamı dağıtılmış olup, bu hibe miktarına ek olarak her bölümümüze Erasmus+ Programı Birimi bütçesinden ek hibe desteği sağlanmıştır.

Staj tarihlerinde ya da kurumlarında herhangi bir değişikliğe gitmek isteyen öğrenciler, erasmus@yildiz.edu.tr adresine bilgi vermelidir. Değişiklik talepleri Koordinatörlüğümüz tarafından değerlendirilecek ve ancak mücbir sebeplerden kaynaklı olanlar ofisimizin belirlediği şartlarda kabul edilecektir.

 • Staj faaliyetinize ilişkin herhangi bir soru ya sorununuzda yalnızca erasmus@yildiz.edu.tr adresi ile iletişime geçiniz. Size hızlı ve etkili dönebilmemiz için doğru kişiye ulaşmanız önem arz etmektedir. 
 • Hareketlilikten yararlanmaktan vazgeçen öğrencilerin, faaliyetleri başlamadan 30 gün önce Erasmus+ Programı Birimine bu durumlarını dilekçe ile iletmeleri gerekmektedir. Feragat ettiğini bildirmeyen ya da geç bildiren öğrencilerin sonraki yıllarda yapacakları başvurularından 10 puan kesilecektir.
 • Mezun durumunda olan öğrencilerin, resmi mezuniyet tarihlerinden itibaren 12 ay içerisinde ve staj periyod tarihlerini de dikkate alarak faaliyetlerini tamamlamaları gerekmektedir. Hareketlilik günleri ayarlanırken bu kural göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Belge Teslimleri ve diğer bilgiler

 • Dosyalarınızı yurt dışına çıkmadan ortalama 15 gün önce Erasmus Otomasyon Sistemine (ytuerasmus.yildiz.edu.tr) yüklemenizi tavsiye ederiz. Dosya teslimi prosedürleri ve belgeler için birimimiz web sayfasında yer alan Giden Öğrenci - Staj - Formlar kısmını inceleyebilirsiniz.
 •  
 • Faaliyet gidiş belgelerinizin tamamını sisteme yüklemeden (İntibak A ve Fakülte Kurul Kararınız Fakültenizden/Enstitüden Erasmus+ Programı Birimine gönderilmeden) sisteme yüklenen diğer belgeler kontrol edilmez. Tüm belgeler eksiksiz olarak sisteme yüklenmeden belgelerinizin kontrolünü talep etmeyiniz.
 •  
 • Vize için Teyit belgesini almak isteyenler eramus@yildiz.edu.tr adresine talepte bulunmalıdırlar.
 •  
 • Learning agreement belgesini en son Erasmus+ Program Birimi imzalar, lütfen diğer imzaları tamamlamadan Erasmus+ Program Biriminden imza talep etmeyiniz. 
 • Tüm belgeleri onaylanan öğrencilere sözleşme imzalanması için ofisimiz tarafından e-posta gönderilecektir. Sözleşme öğrenci tarafından şahsen ya da noterden alınmış vekaletname ile vekili tarafından imzalanmalı ve ıslak imzalı olmalıdır. Dosyası tam olan öğrencilerin sözleşme imzalama işlemleri Türkiye Ulusal Ajansı tarafından üniversitemize bütçe aktarımı yapıldıktan sonra başlayacaktır. Bu hususta ofisimizden gelecek e-postaları takip etmeniz yeterlidir.
 •  
 • Tüm faaliyet gerçekleştirecek öğrencilerin yurt dışına çıkmadan önce dosya teslimi işlemlerini tamamlamış ve sözleşmelerini imzalamış olmaları gerekmektedir.
 •  
 • Daha fazla öğrencimizin desteklenebilmesi ve bütçenin etkin kullanımı adına 2023-2024 başvuru yılı için Erasmus+ Programı Staj Hareketliliğinde en fazla 60 gün hibe verilmektedir. Hareketliliğiniz 60 günden uzun ise hibesiz devam edebilirsiniz.
 •  
 • Listede hibeli olarak yer alan ve vazgeçen öğrencilerin hibeleri bir sonraki öğrenciye aktarılmaz. Ancak Proje sonunda kalan bakiye olması halinde Erasmus+ Program Birimi eşit ve şefaf şekilde öğrencilere bu bakiyeyi dağıtabilir.
 • Koordinatörlüğümüze ulaşan bazı vize prosedürlerine linkten ulaşabilirsiniz.
 •  

https://erasmus.yildiz.edu.tr/sayfa/Faydal%C4%B1-Bilgiler/Almanya--Birle%C5%9Fik-Krall%C4%B1k-ve-Polonya---Vize/449

 

Dezavantajlı Geçmiş Kapsamında Ek Hibe Destekleri

Dezavantajlı Geçmiş İncelemesi için tıklayınız.

Bu kapsamda yer alıyorsanız Erasmus otomasyon sistemine belirtilen evrakları 1. Periyot için 25 Ağustos 2023, 2. Periyot için  29.03.2024 tarihine kadar yüklemeniz gerekmektedir.

Bu kapsamdaki evrakların e-devlet üzerinden kare kodlu olarak alınması gerekmektedir. E-devlet üzerinden alınamayan belgelerin ise yetkili kurumlarca imzalanmış ve kaşelenmiş olması gerekmektedir.

 

Yeşil Seyahat Hibe Desteği

Yeşil seyahat desteğini incelemek için tıklayınız.

 

2023-2024 Akademik Yılı KA-131 Staj Hareketliliği 1. Periyot Hibe Listesi için tıklayınız

 

2023-2024 Akademik Yılı KA-131 Staj Hareketliliği 2. Periyot Hibe Listesi için tıklayınız

 

Başarılı bir Erasmus+ Programı Değişim Süreci geçirmenizi dileriz.

Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü

Erasmus+ Programı Birimi