Genel Bilgi

Avrupa Birliği’nin KA1 kapsamında ki diğer bir projesi olan Erasmus+ Uluslararası Kredi Hareketliliği (ICM) ile Avrupa Birliği’ne Ortak Ülkeler ile Program Ülkeleri arasında kısa dönemli öğrenci ve personel değişimi yapılmaktadır. Bilinen Erasmus+ Değişim Programının coğrafi olarak genişletilmiş versiyonu olan proje ile öğrenci ve personel hareketlilikleri, AB tarafından fonlandırılmaktadır. 

Ortak Ülkeler ile Hareketlilik Projesi Kapsamında Gerçekleştirilebilecek Faaliyetler:

Geleneksel Erasmus faaliyetine benzer şekilde, yükseköğretimin farklı kademelerinde kayıtlı öğrenciler ile yükseköğretim kurumlarında görevli personel aşağıda isimleri verilen faaliyetleri gerçekleştirebilmektedirler.

Öğrenci Hareketliliği: Ülkemizden ortak ülkelere, ortak ülkelerden ülkemize yükseköğretim öğrencilerinin öğrenim yapma amacı ile gerçekleştirdiği hareketliliktir.

Personel Hareketliliği: Ortak ülkeler ile personel hareketliliği kapsamında aşağıdaki alt faaliyetler gerçekleştirilebilir:

  • Ülkemizden ortak ülkelere ve ortak ülkelerden ülkemize yükseköğretim personelinin ders vermek üzere hareketliliği
  • Ülkemizden ortak ülkelere ve ortak ülkelerden ülkemize yükseköğretim personelinin eğitim almak üzere hareketliliği

Bu çerçevede ortak ülkelerin yükseköğretim kurumları ile hareketlilik faaliyeti gerçekleştirmek için de Ortak Ülkeler ile anlaşma zemininin oluşturulması gerekmektedir.

Ortak Ülkeler ile öğrenci, öğretim elemanı ve idari personel hareketliliği gerçekleştirmek için birimlerimizin uygun Ortak Ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarıyla ikili anlaşma yapmaları gerekmektedir.

  KA-171 kapsamında anlaşmalı olduğumuz partnerlerimize buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Hareketlilik ülkelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Hareketlilik kısıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.