Genel Bilgi

 

KA-107/171 yani Uluslararası Kredi Hareketliliği (ICM) Projesi , Avrupa Birliği’ne Ortak Ülkeler ile Program Ülkeleri arasında kısa dönemli öğrenci ve personel değişimine imkan vermektedir. Bilinen Erasmus+ Değişim Programının coğrafi olarak genişletilmiş versiyonu olan proje, Erasmus+ KA103 Projesinde olduğu gibi Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından fonlandırılmaktadır. 

Ortak Ülkeler ile Hareketlilik Projesi Kapsamında Gerçekleştirilebilecek Faaliyetler:

Geleneksel Erasmus faaliyetine benzer şekilde, yükseköğretimin farklı kademelerinde kayıtlı öğrenciler ile yükseköğretim kurumlarında görevli personel aşağıda isimleri verilen faaliyetleri gerçekleştirebilmektedirler.

Öğrenci Hareketliliği: Ülkemizden ortak ülkelere, ortak ülkelerden ülkemize yükseköğretim öğrencilerinin öğrenim yapma amacı ile gerçekleştirdiği hareketliliktir.

Personel Hareketliliği: Ortak ülkeler ile personel hareketliliği kapsamında aşağıdaki alt faaliyetler gerçekleştirilebilir:

  • Ülkemizden ortak ülkelere ve ortak ülkelerden ülkemize yükseköğretim personelinin ders vermek üzere hareketliliği
  • Ülkemizden ortak ülkelere ve ortak ülkelerden ülkemize yükseköğretim personelinin eğitim almak üzere hareketliliği  - Eğitim Alma faaliyetine başvuran personelimiz bölüm anlaşması gözetmeksizin mevcut bütçemiz olan tüm ülkelere hareketlilik gerçekleştirebilir.

Bu çerçevede ortak ülkelerin yükseköğretim kurumları ile hareketlilik faaliyeti gerçekleştirmek için de Ortak Ülkeler ile anlaşma zemininin oluşturulması gerekmektedir.

Ortak Ülkeler ile öğrenci, öğretim elemanı ve idari personel hareketliliği gerçekleştirmek için birimlerimizin uygun Ortak Ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarıyla ikili anlaşma yapmaları gerekmektedir.

  KA-107 kapsamında anlaşmalı olduğumuz partnerlerimize buradan ulaşabilirsiniz.