OLS (Online Linguistic Support - Çevrimiçi Dil Desteği)

Yükseköğretimde öğrenci hareketliliği faaliyetlerinden (öğrenim veya staj) yararlanacak öğrenciler için Avrupa Komisyonu tarafından Çevrimiçi Dil Desteği (OLS - Online Language Support) sistemi sunulmaktadır. Sistemin temel amacı, Erasmus+ programının, yararlanıcıların dil seviyelerine sağladığı katkıyı ölçmektir.

Sisteme Giriş

OLS tanımlaması, öğrenciler gidiş evraklarını Erasmus+ Program Birimine teslim ettikten sonra yapılır. Tanımlama işleminden sonra, otomatik olarak öğrencilerin başvuru sistemindeki e-posta adreslerine kullanıcı adı ve parola gelir. Öğrenciler, e-postadaki adımları takip ederek sisteme giriş yapar, kendi profillerini oluşturur ve ilk sınavı çözerler.

Zorunlu Sınavlar

- Öğrenciler, faaliyetlerine başlamadan önce ve faaliyetlerini tamamladıktan sonra ayrı ayrı olmak üzere, OLS sistemi üzerinden iki sınav olurlar. Her iki sınav da zorunludur, ancak sınav sonuçları faaliyete herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

OLS sınavlarını tamamalamayan öğrencilerin toplam hiberlerinin %5'i ödenmez.

Sınavlar için kullanıcı kılavuzu için tıklayınız.

Broşür için tıklayınız. 

 

İsteğe Bağlı Dil Kursu

- Zorunlu dil sınavı sonuçları B1 ve altında olan öğrencilere, otomatik olarak sınava girdikleri dilde kurs tanımlanır. Kursa devam isteğe bağlıdır.

- Zorunlu dil sınavı sonuçları B2 ve üzerinde olan öğrenciler, isteklerine bağlı olarak, gittikleri ülkenin dilinde çevrimiçi dil kursundan yararlanabilirler. Öğrencilerin, kurs taleplerini Erasmus+ Program Birimine belirtmeleri gerekmektedir.

Dil kursu için kullanıcı kılavuzu için tıklayınız.

Broşür için tıklayınız.

Çevrimiçi Dil Desteği, aşağıda belirtilen dillerde sunulmaktadır:

Almanca, Fransızca, Hollandaca, İtalyanca, İngilizce, İspanyolca Çekçe, Danca, Yunanca, Lehçe, Portekizce, İsveççe, Bulgarca, Fince,  Hırvatça, Macarca, Romence, Slovakça, Estonca, İrlandaca, Letonca, Litvanca, Maltaca,Slovence.

Detaylı bilgi için :  http:/plusols.eu/

Bilgilendirme videosu ve sık sorulan sorular için : http:/plusols.eu/guided-tour-7/