Pasaport-Passport
 
Yurt dışına çıkacak öğrencilerin geçerli bir pasaportlarının olması gerekmektedir. Gidilecek ülkelerin kabul ettikleri pasaport geçerlilik süreleri değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, gideceğiniz ülkenin konsolosluk sayfasını inceleyerek bilgi almanızı tavsiye ederiz.
 
 
Pasaport işlemleri tamamen öğrencilerin sorumluluğundadır. İşlemler hakkında bilgi almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü web sayfasını inceleyiniz. 
Pasaport için gerekli belgiler ve başvuru işlemleri için ayrıca bakınız: https://www.nvi.gov.tr/sss-pasaport-hizmetleri
 
 
Harçsız Pasaport
 
Yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar illerde bulunan pasaport birimlerine müracaat ederek pasaportlarını alabilirler.
 
25 yaşından büyük olan öğrenciler harçsız pasaport alabilmek içinkabul belgelerini ytuerasmus.yildiz.edu.tr adresine yükledikten sonra erasmus@yildiz.edu.tr adresine e-posta atarak gerekli resmi yazıyı (ıslak imzalı veya karekodlu istediklerini belirterek) talep etmelidirler. Belgenin hazırlanıp imzalanması için 3 iş günü gerekmektedir. Dolayısı ile öğrencilerin pasaport harç muafiyet yazısını Erasmus ofisinden almadan NVİ'den randevu almamaları tavsiye edilir.