OLS Çevrimiçi Dil Desteği-Online Linguistic Support

 

Şu anda devam etmekte olan 2021 ve 2022 yılı projeleri kapsamında KA131 öğrenci ve yeni mezunlarının Çevirimiçi Dil Desteği (OLS) kapsamında hareketlilikleri başlamadan önce dil seviyelerini belirlemek amacıyla aldıkları dil sınavının zorunluluğu kaldırılmıştır. 

Ancak Avrupa Komisyonu tarafından kurulan kurumsal öğrenim yönetim platformu olan EU  Academy Platformu üzerinden kurslar devam etmektedir. Avrupa Komisyonu öğrencilerin bu kursları almasını ve kurslara devam etmesini önermekte ve faydalı görmektedir.

 

Yeni Dönemde Öğrencilerin OLS Tanımlamaları Nasıl Yapılmaktadır?

1. Öğrenciler, https://ytuerasmus.yildiz.edu.tr/ adresine yüklemeleri gereken tüm belgeleri eksiksiz olarak yükledikten ve hibe sözleşmeleri imzalandıktan sonra OLS sistemi için tanımlamaları Erasmus Ofisi tararından yapılacaktır.

2. Tanımlama sonrasında öğrenciler sistem tarafından gönderilen otomatik bir e-posta alacak ve bu e-postadaki bağlantıyı kullanarak EU Academy sayfasına erişim sağlayabileceklerdir.

3. EU Academy Platformunda katılımcılar, öğrenmek istedikleri dil(ler)i, kurs ve dil sayısı sınırlaması olmaksızın seçebilirler.

 

ÖNEMLİ: 

EU  Academy Platformu, Avrupa Komisyonu tarafından hala güncellenmektedir. Sistemsel eksiklikler nedeniyle dil kursu almayı istemeniz durumunda da sisteme erişiminiz olamayabilir. Avrupa Komisyonu ve YTÜ Erasmus+ Birimi bu sisteme şu an için (kusursuz) erişim garantisi vermemektedir.

Söz konusu sistem zaman içerisinde kademeli olarak, AB Üye Devletleri ve Erasmus+ ve ESC  programıyla  ilişkili  ülkelerin  29  resmi  dilinin  tamamında  dil  öğrenme  hizmeti sunacaktır.