HABERLER VE ETKİNLİKLER
2024-2025 Akademik Yılı KA-131 (AB Ülkeleri) Öğrenim ve Staj Hareketlilikleri Nihai Başarı Puanları Listesi ve Üniversite Yerleştirme İşlemleri 15.03.2024

Değerli öğrencilerimiz,

2024-2025 Akademik Yılı KA-131 (AB Ülkeleri) Öğrenim ve Staj Hareketlilikleri Nihai Başarı Puanları Listeleri aşağıda yer almaktadır.

2024-2025 Akademik Yılı Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği bağlamında partner üniversitelere yerleştirme işlemleri Bölüm Erasmus Koordinatörleri tarafından 18-22 Mart 2024 tarihleri arasında yapılacaktır. İlgili tarihler arasında Bölüm Erasmus Koordinatörünüzün duyurularını takip etmeniz ve yerleştirme işlemine dair Bölüm Erasmus Koordinatörleri tarafından uygulanacak işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. Yerleştirme işleminin nasıl yapılacağı, tarihi ve yerleştirme yöntemini Bölüm Erasmus Koordinatörünüz belirleyecektir. Bu nedenle bölümünüz web sayfasını, sosyal medya hesaplarını ve e-postalarınızı takip etmenizi önemle tavsiye ederiz.

18-22 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan üniversite yerleştirme sürecinde herhangi bir üniversiteye yerleşmeyen ya da herhangi bir sebepten ötürü bölüm koordinatörü ile iletişime geçmeyen ve yerleştirme süreçlerine katılmayan öğrenciler 2024-2025 akademik yılı Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden yararlanamayacaklardır.

Bölüm Koordinatörlerinin isim ve iletişim bilgilerinin yer aldığı 'Bölüm Erasmus Koordinatörleri Listesine' birimimiz web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Staj hareketliliğinde yerleştirme işlemleri Süreç Takviminde yer aldığı üzere Bölüm Erasmus Koordinatörleri tarafından değil Erasmus+ Programı Birimi tarafından yapılacaktır.

 

Önemli Hatırlatmalar:

 1. Yerleştirme işlemi yapılırken başarı puan sırası esas alınmaktadır. Bununla birlikte anlaşma yapılan üniversitelerin özel şartları (dil belgesi talebi gibi) ayrıca göz önünde bulundurulmalıdır. 
 2. Tercih etmeyi planladığınız kurumun eğitim dili / dil sertifikası talebi hakkında önceden bilgi toplamanız yararınıza olacaktır. İlgili üniversitelere ait ikili anlaşmaları ve üniversitelerin web sayfalarını incelemeniz gerekmektedir.
 3. Başvuru esnasında talep edilen dönem tercihleri, yerleştirme işlemleri sırasında değiştirilebilir.
 4. Öğrencinin misafir olacağı kurumdan bir dönem için 30 ECTS, iki dönem için 60 ECTS ders alması gerekmektedir. Öğrencinin faaliyeti gerçekleştireceği dönemde yeterli sayıda ECTS kredi yükü olması, bir başka deyişle öğrencilerin diploma/derecelerinin gerektirdiği çalışmaları yurtdışında yapmak üzere her dönem için 30 ECTS kredisi alabilecek ders yüküne sahip olması gerekmektedir. Dolayısıyla dönem başına yeterli ders yükü bulunmayan öğrenciler hareketlilikten yararlanamaz.
 5. Üniversitelere yerleştirme işlemi sırasında üniversite tercihi yapmanız ve mevcut anlaşmalarda yer alan kontenjanlardan birine yerleşmeniz gerekmektedir. Yerleştirme işlemi sonrasında herhangi bir üniversiteye yerleşmeyen öğrenciler 2024-2025 akademik yılında Erasmus+ Öğrenim Hareketliliğinden faydalanamayacaklardır.
 6. Üniversitelere yerleşen her öğrencinin sadece bir defa olmak üzere üniversite ve dönem değişikliği yapma hakkı bulunmaktadır. Tercihlerinizi yaparken bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
 7. Yerleştirmeler öncesinde web sayfamızda yer alan İkili Anlaşmaları inceleyiniz. Detaylı bilgi için Bölüm Erasmus+ Koordinatörünüzle iletişime geçiniz.
 8. Asgari başarı şartlarını sağlayamayan öğrenciler yerleştirme talebinde bulunamazlar.
 9. Çift anadal öğrencileri sadece başvuru yaptıkları anadaldan yerleştirme talebinde bulunabilirler. İki anadaldan aynı anda yerleşme durumunda öğrencinin Erasmus süreci sonlandırılır.
 10. Lisansüstü öğrenciler Erasmus+ Programı kuralları haricinde bağlı bulundukları Enstitülerinde ek kurallarına tabidir. Tüm işlemlerinizde Enstitünüze danışmayı ihmal etmeyiniz. İleri ki günlerde hem koordinatörlüğümüzün hemde enstitülerimizin web sayfalarında konuyla ilgili bilgi paylaşımı yapılacaktır.
 11. Yerleştirme işlemlerinde herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrencilerin feragat dilekçesi vermelerine gerek bulunmamaktadır. Süreç kendileri için tamamlanmıştır. Bir sonraki başvurularında puan kesintisi uygulanmayacaktır.

 

Diğer detaylara 2024-2025 Akademik Yılı Başvuru metinlerinden ve sunumlarından ulaşabilirsiniz.

 

2024-2025  Akademik Yılı Erasmus+ Programı Öğrenim Hareketliliği Nihai Puan Listesine Buradan Ulaşabilirsiniz.

2024-2025  Akademik Yılı Erasmus+ Programı Staj Hareketliliği Nihai Puan Listesine Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Not: Puan itiraz sürecimiz tamamlanmıştır. Nihai listeye yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

Başarılı bir akademik yıl geçirmeniz dileğiyle…

Erasmus+ Program Birimi